2009. február 13., péntek

A cékla és gyógyhatásai

A céklát ősidők óta ismeri és használja az emberiség, egészségre gyakorolt hatásai igen régóta ismertek. Húsos gyökerét, levét már az asszírok is fogyasztották, a görögök Delphoiban céklával áldoztak Apollónak, míg a rómaiak - ismereteink szerint - lázcsillapításra használták. Európa északi területeire is a római hódítók juttatták el.


Egyre növekvő elismertségére jellemző, hogy a később kereszténnyé vált germán birodalomban maga Nagy Károly rendelte el a cékla termesztését. A középkori Angliában betegek és idősek eledeléül szolgáltak a cékla könnyen emészthető levelei, felénk pedig mindenekelőtt a fej- és fogfájás enyhítésére szolgált e növény.

A cékla szerteágazó gyógyhatását a benne található számos vitaminnak és ásványi anyagnak köszönheti. Mindenekelőtt sok káliumot tartalmaz, ami hozzájárul a test fiziológiai táplálásához, az izmok és az állóképesség növeléséhez, de ezenkívül gazdag még kalciumban, foszforban, vasban, nátriumban, kénben, valamint az antioxidáns tulajdonságú A-, B- és C-vitaminokban.


A céklát a népi gyógyászat is kiváló vérképzőnek ismeri, noha vastartalma nem nagyobb, mint más növényeké. A vérre gyakorolt pozitív hatásait annak köszönheti, hogy a szervezet a céklából sokkal jobban tudja hasznosítani a benne található nyomelemeket.Gátolja a ráksejtek szaporodását. Vérképző, a sav-bázis egyensúlyt, a máj anyagcsere folyamatait szabályozza, valamint tumorsejtek szaporodását gátló szerepe van.

Klinikai vizsgálatok igazolták, hogy a cékla leve valóban segít a vörösvérsejtek regenerálásában és szaporodásában. Sok helyen kiegészítő gyógymódként alkalmazzák vérszegénység, leukémia és malária esetében. Alfréd Vogel svájci gyógynövény szakértő szerint kiváló influenza és meghűlés elleni szer. Ezen túlmenően sikeresen alkalmazható a nyirokrendszer daganatainál, valamint a magas vérnyomás kezdeti stádiumában, valamint vakbél irritáció esetén. Dr. Ferenczi Sándor állatkísérleteknél megfigyelte, hogy a cékla vörös festékanyaga (betain) tumor ellenes hatású.
Később azoknál az embereknél, akik kemoterápiás kezelésen estek át (a kezelés hatására romlik a vérkép), néhány hetes cékla lé kúra után jelentős javulás tapasztalható.Céklalével tisztítókúrát is tarthatunk, rendszeres fogyasztásával közérzetünk javulni fog, savtúltermelésből származó gyomorpanaszaink pedig megszűnnek. Mivel fogyasztásával elkerülhető a táplálék és a toxikus anyagok hosszas időzése a gyomorbélcsatornában, csökkenti az ebből eredő különböző betegségek kockázatát a máj, a belek működését, meggyorsítja a mérgek és a salakanyagok eltávolítását.

Enyhe hashajtó hatása révén székrekedésben és aranyérben szenvedőknek ajánlható.
A lékúrára alkalmas cékla bio-termesztésű, ahol a talaj nincs nitrát tartalmú műtrágyával kezelve és leveleit folyamatosan napfény éri!

Nincsenek megjegyzések: